Kumura Dojo

Kumura Dojo zostało założone w 1992 roku przy Prywatnym Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Dąbrowie Górniczej. 

Sekcja ta zrzeszała tylko uczniów tego liceum. Od 1994 Kumura Dojo zostało przeniesione do Zespołu Szkół Zawodowych "Sztygarka" i już jako sekcja ogólnodostępna działało tam do września 1999 roku.

1 listopada tegoż roku klub przeniesiono do I Gimnazjum w Dąbrowie Górniczej. Tutaj działalność rozszerzono do dwóch grup wiekowych: dzieci młodszych klas podstawówki oraz starszej. 

Obecnie począwszy od roku 2008 treningi odbywają się w Hali Sportowej "Centrum" w Dąbrowie Górniczej. Od 2013 szkoła nosi nazwę Aikijujutsu Kumura Ryu i oparta jest na aikido,  jujutsu i boksie. Kumura Ryu jest członkiem Nippon Jichi Budo Bugei Kan.

Jako jedyna szkoła w Europie naucza naginata bojową (długa broń drzewcowa) rozpoczynając naukę u najmłodszych adeptów (4 lata). Treningi naginata, bokken oraz ogólnego przygotowania odbywają się w Ośrodku Szkół Specjalnych w Dąbrowie Górniczej. 

W Kumura Dojo nauczana jest szermierka japońska Kenjutsu Shoubu Toho.Tradycją są również Letnie Akademie Samurajów,podczas których nauczane są techniki Aikijujutsu,ale również realizujemy wioślarstwo,SUP, kaligrafię japońską,gry terenowe,yogę.

Od początku istnienia klubu treningi prowadzi hanshi Seweryn Magdziak Kumura (10 dan).